saha araştırması

Aşağa gitmek

saha araştırması

Mesaj  PUSAT Bir 2008-04-04, 09:48

SAHAYA ÇIKMADAN ÖNCE, SAHADA VE SONRA YAPILMASI GEREKENLER

TARİHSEL İNCELEME

Defineciliğe ilgi duyan bir insanın tarihe ilgi duymaması düşünülemez. Tarihe ilgi duymayan bir define meraklısı çok yıkıcı sonuçlar doğurur. Çünkü tarih bilimi her

şeyden önce çok önemli bir öğreti sanatıdır. İnsanlara bir kültür ve bilimsel yaklaşım biçimi aşılar. Aksi şekilde kendini motive etmiş ve çevresindekileri yönlendiren arkadaşların öncellikle tarihsel bilgiye yönelmelerini tavsiye ediyoruz. Tarih konusunda kendisini geliştirme çabasında olan bir kişi arkeolojik yöntemlerde dahil olmak üzere metodoloji dahil bir çok konuda fikir sahibi olacak sahaya çıkmadan önce yapacağı tarihsel incelemeyi uygun bir düzende tertipleyebilecektir.

Konunun özüne gelirsek. Define ile ilgili araştırma yapacak kişi iyi bir tarih bilgisine sahip olmalıdır. Bu konuyla ilgili kitaplar okumalı mümkünse bir olayı birkaç değişik kitaptan, farklı tarihçilerin gözünden irdelemelidir. Define aranacak bölge tespit edildiğinde. O bölgenin geçmiş uygarlıklarının tümü gözden geçirilmelidir. Günümüzde İnternet yardımı ile hangi ilin hangi ilçesinin olduğu topraklarda hangi uygarlıkların hüküm sürdüğü ve bu uygarlıklar ile ilgili önemli bilgiler hemen bulunabilmektedir.

Sonuç olarak define aranacak bölgenin Tarihsel incelemesi köy alanlarına kadar inilerek detaylandırılmalı o bölgedeki bütün tarihsel geçmiş bilinmelidir. Tarihsel geçmişin bilinmesinin ardından yaşayan toplulukların mimarisi ve ölü gömme şekilleri ile diğer ilgilendikleri alanlar incelenmiş olmalıdır.

Bu çalışmanın amacı her toplumun her kavmin mimarisinin ve yaşam kültürlerinin farklı olmasına dayanır. Gidilen her bölgede her şehirde her köyde aynı şekillerde aynı mimaride gözlemlerle karşılaşılacağı diye bir kesinlik yoktur. Dolayısıyla ön çalışmaların ilk bölümü Tarihsel İncelemeyi içerir. Tarihsel inceleme olmadan yapılan çalışmalar. Tamamen tahminlere, tecrübelere ve hurafelere dayalı olarak yapılır ki bunu tavsiye etmemekle birlikte. Tecrübelerden faydalanılmaması gerektiğini söylemiyoruz. Tecrübelerin bilimle desteklenmesi konusuna vurgu yapıyoruz. Sayın site ziyaretçilerimizin bu konuya önem vermeleri gerekiyor.
avatar
PUSAT
Admin

Mesaj Sayısı : 104
Kayıt tarihi : 03/04/08

Kullanıcı profilini gör http://gizliilimler.heavenforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz