defineleri kimler gömdü

Aşağa gitmek

defineleri kimler gömdü

Mesaj  PUSAT Bir 2008-04-04, 09:44

DEFİNEYİ; KİM NASIL VE NİÇİN GÖMME İHTİYACI DUYDU

Araziye ve araştırmaya çıkmadan önce defineci kendisini bilgi ile donatması gerekir, Arazide karşılaşacağı bir çok durumun üstesinde gelmenin birinci yolu da budur.

Coğrafyamızda yaşanmış bir çok medeniyetlerin ne kadar fazla bilgi sahibi olursak, araştırmalarımızda bir o kadar başarılı olacağız. Başarımız bilgimize bağlıdır. Unutmayalım Definecilik maddi ve zaman bakımında çok pahalı bir hobidir. Maddi ve zamanımızın karşılığını ancak bilgi seviyemize göre alabiliriz.

Kim defineyi gömer? Nasıl gömer? Niçin gömer? Gömerken geri gelip almak için nasıl bir yol izler? Bu sorulara mantıklı cevap bulabilirsek işte o zaman gömüye çok yakınız demektir.

KİM DEFİNEYİ GÖMER? : Gömüyü ebette ki parası olan şahıs yada kurumlar gömer. O zaman araştırma yapacağımız coğrafyada eskide yaşamış medeniyetlerin sosyoekonomik durumu hakkında bilgi edinmemiz gerekir. Fakir bir toplum geliri az olan bir toplumun bırakacağı bir şey olmayacağını hepimiz biliriz. Araştırma yapacağımız coğrafyanın yaşanmış tarihini ve coğrafyadaki şartları iyice araştırmamız gerekir. Ekonomik varlıklar dünyanın bir yerinde azalırken bir yerinde çoğalabilmektedir. Çoğalma ve azalma nedenlerini iyice etüt etmekten fayda vardır.

Gömü sahipleri

1.

Din adamları,
2.

Devlet kurumları ve adamları,
3.

Savaş gömüleri,
4.

Şahıs gömüleri (eşkıyalarda dahil).
5.

Ölü gömüleri,
6.

Kabile gömüleri.

NİÇİN GÖMER? : Bu günkü iktisadi kurumların güvenlik seviyelerine bakınca olay daha da netlik kazanmaktadır. Paranın, servetin dostu kadarda düşmanı vardır. Bu olay dünde böyleydi, bugünde böyledir yarında böyle olacaktır. Ancak zamanın teknolojik gelişmelerine göre bir koruma ve güvenlik sistemi farklılık oluşturur.

Gömmenin birinci nedeni güvenlik unsurudur,.sık sık yapılan devlet savaşları, kabile savaşları soygun yada eşkıya saldırılarına karşı değerli eşyalarını kaybetme korkusudur. İkinci unsuru ise inançları gereği ve ölü ile birlikte yapılan gömülerdir. İnsanların dünya hayatında yaşadıkları süre içinde edindikleri değerli eşyaların ahitte kullanacakları ,faydalanacakları inancı yatmaktadır.

NASIL GÖMER?: Bu soruya en güzel cevabı kendimizde aramalıyız. Coğrafyayı gözlerimizle süzerken "ben olsaydım, şuraya, şu şekilde gömü yapardım" şeklindeki cevabınızdır. Unutmayalım ki gömen insan bulmaya çalışan insan kadar zeki ve akıllıdır. Gömü gizli ve başkalarının ulaşması zor bir yer zor bir düzenek şeklinde, ancak gömenin geri gelip alması için çok basit çok kolay ve az bir zaman harcanıp alınacak şekilde. doğal ve tabi afetler gibi,.Gömüyü yıllar sonra bulabilmek için bırakılan işaret düzeneğinin yapıldığı kaya cinsi tabi olaylara dayanma gücü, yer ve yönün bir başka insan tarafından değiştirme imkanı olmayan büyüklükte v.s gibi unsurla önemle dikkate alınmalıdır. Başka insanları yanıltışı işaret figüranlar yapılır, bu işlemler toprak katmanlarından olduğu gibi asil işaretin bulunduğu kayanın üstüne de yanıltıcı işaretlerde konulabilir.

GÖMÜYÜ GERİ ALMAK İÇİN NASIL BİR YOL İZLENMİŞTİR?: Öncelikle gömülen gömünün doğal afetlerde korunaklı bir alan içinde ve insan tahribatına dayanaklı olması gerekir. gömülen değerli şeylerin yağmur ne rutubet gibi unsurlardan korunması gerekir.

Biz bahçemize bir boş küp gömelim ve yağmur yağmasını bekleyelim, yağmur kazılmış toprak izlerini yok ettikten sonra küpümüzü armaya çalışalım? nasıl kolay bulabilecek miyiz? Birde olayı aylar ve yıllar gibi bir zaman yayarsak neredeyse imkansızlaşır.

Gömen sonuçta bir insandır, günler aylar yıllar yada yıllar sonra kendi neslinde, ırkında ,dininde birinin almasını kolaylaştırıcı bir düzenek söz konusudur. bu düzenek rahat bulunacak, rahat çözülecek ve kısa bir zaman içinde gömü alınacak şekilde olması gerekmektedir. Bulmasını istemediğimiz insanlara karşıda zor hileli bir takım düzenekler olmalıdır.

Size burada önemli bir bilgi vereyim ; kazı yaparken, belli bir seviyede sonra kırılmış küp yada kemik parçaları görürseniz sakın burada gömü alınmış deyip terk etmeyin bu bir tür caydırma düzeneğidir, kazmaya devam ediniz.
avatar
PUSAT
Admin

Mesaj Sayısı : 104
Kayıt tarihi : 03/04/08

Kullanıcı profilini gör http://gizliilimler.heavenforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz